Експлозија во ресторан во Јапонија, има загинати и повредени

Едно лице загина, а 17 се повредени во експлозија во ресторан во јапонскиот град Коријама во префектурата Фукушима.

Според наводите, се верува дека причина за експлозијата во станбената област е истекување на гас, соопштија противпожарните служби.

Ресторанот се реновирал и требало да се отвори утре, пренесува „Кјодо“.

Снимките објавени на телевизија покажуваат дека по експлозијата, останала само конструкцијата на зградата во која се наоѓал ресторанот.

Експлозијата ја оштетила и блиската банка во која се повредени двајца вработени.

InterServer Web Hosting and VPS