Nokia подготвува нов буџетски телефон

Претстојниот паметен телефон на Nokia се појави на TENAA сертификација, со главни спецификации и фотографии. Уредот има ознака на модел TA-1258, а пристигнува со 5,99-инчен HD+ екран, една камера од 8MP на задната страна и 3000mAh батерија.

Nokia TA-1258 користи Unisoc SC9863 чипсет, со 3GB RAM и 32GB простор за складирање, проширлив преку microSD картичка. Селфи камерата има 5MP сензор, а телефонот има и сензор за отпечатоци од прсти на задната страна. Оперативниот систем е Android 10.

Фотографијата од листингот открива Gold Sand боја, а ќе постои и Nordic Blue варијанта. Според гласините, се очекува дека Nokia TA-1258 ќе биде претставен во текот на август.

InterServer Web Hosting and VPS