Италија беше најголемо жариште, но прва ги враќа навивачите на стадионите?

Серија А се надева на враќање на навивачите на трибините пред крајот на сезоната.

Италијанската Серија А соопшти дека очекуваат да добијат одобрување за делумно враќање на навивачите на трибините пред крајот на првенството.

Натпреварите во италијанскиот шампионат се играат пред празни трибини откако сезоната продолжи, a сега во Серија А сметаат дека има можност одреден број навивачи да присуствуваат на натпреварите.

„На состанокот повторена е потребата за делумно отварање на стадионите во склад со безбедносните мерки. Во втска со тоа се прави детален протокол кој ќе биде испратен на претседателот на Сојуот кој ќе можа да го искористи во преговорите со претставниците на Владата. Серија А се надева дека секој клуб ќе може да ги отвори своите стадиони за ограничен број навивачи во послените неколку кола на оваа сезона“, стои во соопштението.

InterServer Web Hosting and VPS