Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 30, Куманово – 8, Дебар – 1, Штип – 13, Прилеп – 5, Тетово – 3, Струга – 11, Велес – 1, Битола – 1, Охрид – 2, Кавадарци – 1, Гостивар – 1, Пробиштип – 1, Кратово – 1, Свети Николе – 1, Кичево – 8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје – 70, Штип – 6, Прилеп – 4, Тетово – 31, Велес – 3, Кочани – 2, Пробиштип – 1, Кичево – 1, Ресен – 4, Неготино – 1.

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Штип. Во ГОБ „8 Септември“ починати се пациенти на возраст од 43 и 72 години. Во КБ Штип е почината пациентка на 76-годишна возраст.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.197, бројката на оздравени пациенти е 4.326, на починати е 385, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.486.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се пет пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 52 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 23 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, пет деца позитивни и едно дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се осум нови, вкупно хоспитализирани се 88 пациенти. На респираторна машина се четири пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 110 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 302
• Аеродром – 162
• Бутел – 135
• Гази Баба – 199
• Центар – 138
• Карпош – 145
• Сарај – 118
• Кисела Вода – 107
• Ѓорче Петров – 113
• Студеничани – 116
• Шуто Оризари – 83
• Арачиново – 42
• Илинден – 23
• Петровец – 20
• Чучер Сандево – 11
• Сопиште – 12
• Зелениково- 15
• Странец – 6
• Нераспределен- 41

InterServer Web Hosting and VPS