Села: Мерките за косовските граѓани се политички мотивирани

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, преку „Твитер“ се обрати до премиерот на Косово, Авдулах Хоти, од кој бара разбирање во врска со одлуката на Владата, со која се бара од граѓаните на Косово да имаат негативен тест ПЦР за да влезат во државава.

Села пишува дека мерките што ги спроведува Владата се политички мотивирани од стравот од изборите.

„Села понатаму го моли премиерот Авдулах Хоти за разбирање и за непреземање слични мерки за граѓаните на Северна Македонија затоа што со тоа би се казниле граѓаните на двете држави, особено иселениците, кои се соединуваат со своите семејства во овој момент. Села ја заклучува својата порака потенцирајќи дека по 15 јули, ваквите пречки меѓу двете земји ќе се бидат во историјата“, соооштија од Алијансата за Албанците.

InterServer Web Hosting and VPS