Хашим Тачи идната недела на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека следната недела ќе отпатува за Хаг за да биде сослушан од специјалниот обвинител чија канцеларија е формирана да ги истражува обвиненијата за воени злосторства извршени за време и по војната за независноста на Косово кон крајот на 90-тите.

Обвинителите неочекувано на 24 јуни објавија дека Тачи и други истакнати косовци биле предмет на обвинение под сомнение за сериозни злосторства, вклучувајќи и улога во „скоро 100 убиства“, присилно исчезнување и мачење.

InterServer Web Hosting and VPS