132 години во Англија немало тим како Ливерпул

Новите шампиони на Англија, фудбалерите на Ливерпул, вчера славеа кај Брајтон (3:1) и поставија рекорд за паметење.

Тимот што на седум кола пред крајот на првенството си ја обезбеди шампионската титула, против Брајтон ја забележа 30 победа во сезоната. Никој побргу од Ливерпул во 132 годишната историја на фудбалот во Англија не успеал побргу да стигне до 30 победи.

Покрај 30 победи играчите на Јирген Клоп сезонава забележале и два порази (Вотфорд, Манчестер сити) и два пати играле нерешено.

InterServer Web Hosting and VPS