Mercedes повлекуваат 670.000 возила поради дефект

Mercedes-Benz GLA 250 digitalweiß; Leder zweifarbig - classicrot/schwarz;Kraftstoffverbrauch kombiniert: 6,7-6,5 l/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 153-148 g/km Mercedes-Benz GLA 250 digital white; Leather, two-tone - classic red/black;Fuel consumption combined: 6.7-6.5 l/100 km; combined CO2 emissions: 153-148 g/km

Ниту возилата на Mercedes не се совршени. Како што пренесуваат германските медиуми, овој производител од кинескиот пазар ќе повлече речиси 670 илјади возила.

Причината за ова повлекување лежи во проблемот со истекување на гориво поради што може да настане пожар.

Спорните возила се произведени во Кина во периодот од февруари 2013 до јуни 2017 година. При тоа опфатени се илјадници примероци од моделите на C-class, E-class, V-class, GLK-class, CLS-class, SLC-class, GLC SUV и VS20 VITO.

Засега нема бројка дали и колку од овие прозиведени примероци се извезени од Кина.

InterServer Web Hosting and VPS