Позната хрватска докторка која работи во Италија открива: Ова е причината зошто овде има најмногу заразени

Истакнатата хрватска докторка Нела Сршен, која работи со години во Падова, Италија, ја коментираше моменталната состојба во интервју во живо за студиото 4 на ХРТ.

Д-р Сршен изјави дека повеќе од 70 проценти од заразените со вирусот корона се од Ломбардија, од Милано, а причината е следново: младите не ја разбрале потребата од физичко растојание.

„Со подобри временски услови и ултравиолетови зраци, се успорува ширењето на вирусот. Но, ултравиолетови зраци нема навечер. Имаше само четири случаи во Венето пред два дена. Ниту едно позитивно не заврши во реанимација. Што се однесува до тоа, бројот е под 100. Многу мал процент на позитивни се хоспитализирани “, рече докторката, чија препорака е да се искористи летото додека училиштата и бројните индустрии се затворени.

„Честопати велиме дека проблемот е во вирусот. Тоа не е точно. Проблемот е кај нас. Вирусот е во нас и вирусот оди со нас“, рече таа.

Вториот бран – да или не?

Зборувајќи за вториот бран на ковид-19, таа напомена дека последните неколку дена слушала информации за тоа и дека ситуацијата се чинела како некој да сака да предизвика страв, психоза и несигурност кај луѓето. Пораката на докторката е дека луѓето не треба да се плашат од вториот бран.

„Можеби тој ќе дојде на есен. Но, научивме нешто за него. Тој сигурно нема да дојде во таква агресивна форма. Луѓето треба да бидат мирни. Луѓето треба да се чувствуваат безбедно и мирно“, истакна таа.

За состојбата во Хрватска

Кога станува збор за ситуацијата во Хрватска, лекарката рече дека таму има кризен штаб и епидемиолози кои добиле упатства од Светската здравствена организација и Европската контрола на болести.

„Ако, според нивните проценки, немало индикација дека некој не смее да премине во изолација заради некаков ирелевантен контакт, тоа е крајот на приказната. Не разбирам зошто се користи вирусот во предизборната кампања”, коментира таа, осврнувајќи се на мислењето на некои политичари дека премиерот Андреј Пленковиќ треба да замине во самоизолација заради контактите на тенискиот турнир во Задар.

Истакна дека Хрватска добро се бори уште од почетокот на епидемијата. Како пример, таа изјави дека неодамна ги посетила роднините во Хрватска и дека е изненадувачки што продавачот немал заштитна маска на бензинската пумпа. „Бев шокирана, но не негативно“, рече таа, додавајќи дека не носела маска за време на престојот во нејзината родна земја.

Исто така истакна дека позитивни на коронавирусот се нужно заразни, како и луѓето во Италија, со оглед на тешкото искуство со вирусот корона, носат заштитни маски и ги почитуваат другите епидемиолошки мерки.

Таа, исто така, одговори на прашањето зошто имало толку големо жариште на вирусот корона во Венето, велејќи дека има многу различни мислења.

„Фрагменти од вирусот се пронајдени во Емилија-Ромања. Факт е дека ние откривме за вирусот во Европа дури во јануари“, рече таа, истакнувајќи дека сега не е важно од каде потекнува вирусот и дали е природен или не.

Д-р Нела Сршен ги заврши лекарските студии пред рок, а по специјализацијата во Њујорк, таа стана најмладата членка на тимот за пресадување на црниот дроб на професорот Дејвид Д’Амико, најпочитуваниот италијански хирург во Универзитетската болница во Падова.

InterServer Web Hosting and VPS