УШТЕ 11 ПОЧИНАТИ И 185 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВО ЗЕМЈАВА ДОСЕГА ВКУПНО 5.005 РЕГИСТРИРАНИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУСОТ

Единаесет лица починаа од компликации од коронавирус, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24 часа од 1.364 тестирања, соопшти Министерството за здравство.

Од починати, осуммина се од Скопје, еден пациент од Куманово, еден од Штип и еден од Тетово.

Во Градската општа болница  „8 Септември“ починаа осум лица – пациент (53 г) примен на 17 јуни, пациент (66г) примен на 5 јуни, пациент (67г) примен на 15 јуни, пациентка (65г) примена на 10 јуни, пациентка (73г) примена на 9 јуни, пациент (62г) хоспитализиран на 15 јуни, пациентка (65г) примена на 13 јуни и пациент на (76г).

Во болницата во Куманово почина пациент (78г) хоспитализиран на 12 јуни.

Во Штип почина пациент (63г) примен на 18 јуни, а во Тетово почина пациентка (62г), потврдена позитивна на 17 јуни.

Новите случаи на заболени од КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје-96, Куманово-2, Дебар-18, Штип-4, Прилеп-1, Тетово-14, Струга-20, Велес-2, Битола-2, Охрид-7, Кавадарци-2, Гостивар-2, Крива Паланка-1, Пробиштип-1, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира и 41 оздравен пациент од: Скопје-29, Куманово-1, Штип-4, Тетово-2, Велес-4, Гостивар-1.

Вкупно ковид дијагностицирани во има 5.005, оздравени се 1.904, починати се 233, а во моментов има 2.868 активни случаи. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 2440, активни 1653
• Куманово 680, активни 229
• Дебар 81, активни 29
• Штип 264, активни 207
• Прилеп 231, активни 18
• Тетово 515, активни 316
• Струга 169, активни 90
• Велес 164, активни 32
• Битола 38, активни 9
• Охрид 98, активни 79
• Кавадарци 11, активни 6
• Гостивар 81, активни 54
• Гевгелија 9, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 10, активни 7
• Крива Паланка 11, активни 5
• Радовиш 4, активни 0
• Крушево 5, активни 2
• Кочани 59, активни 26
• Пробиштип 12, активни 10
• Демир Хисар 1, активни 0
• Македонски Брод 3, активни 1
• Пехчево 5, активни 2
• Берово 2, активни 1
• Валандово 6, активни 4
• Виница 3, активни 0
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 4, активни 2
• Свети Николе 14, активни 12
• Кичево 8, активни 5
• Ресен 57, активни 56
• Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.364 теста се преку: ИЈЗ –576, ЦЈЗ Скопје-31, Авицена –88, Биотек –160, Систина со ПЦР метода –165, МАНУ -157, Жан Митрев (Филип Втори) -184 и Судска медицина-3. Досега во земјата се направени вкупно 50.384 тестирања на КОВИД -19.

Во рамките на скринингот се направени 77 теста во градинки во Штип и нема позитивни резултати на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа се примени  9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 101 пациент. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 20 нови, а вкупно хоспитализирани 133 пациенти. На респираторна машина се 5.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 35 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 19 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 76 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 363
• Аеродром – 129
• Бутел – 133
• Гази Баба – 148
• Центар – 126
• Карпош – 115
• Сарај – 125
• Кисела Вода – 86
• Ѓорче Петров – 69
• Студеничани – 78
• Шуто Оризари – 65
• Арачиново – 52
• Илинден – 25
• Петровец – 12
• Чучер Сандево – 9
• Сопиште – 12
• Зелениково-1
• Странец – 4
• Нераспределен-6

InterServer Web Hosting and VPS