Во Пекинг откажани повеќе од илјада летови поради новото жариште на коронавирусот

Два аеродрома во Пекинг денеска откажаа повеќе од илјада летови, поради новата појава на коронавирус во кинеската престолнина, јавуваат официјални медиуми.

Во 9 часот наутро, 1.255 летови беа откажани од полетување и слетување на аеродромите во Пекинг, што е 70 проценти од закажаните летови, пишуваат „Чајна дејли“ и „Пипол дејли“.

Пекинг во вторникот ги повика своите 21 милион жители да ги избегнуваат сите непотребни патувања надвор од градот и нареди повторно затворање на училиштата, откако во главниот град повторно се појави жариште на Ковид-19.

За пет дена во градот се потврдени повеќе од стотина заразени, а новите случаи се поврзани со пазарот Ксинфади, што е нов шок за жителите на Пекинг.

Пред појавата на новото жариште, Пекинг немаше нови случаи на инфекција цели два месеца, а животот се врати во речиси истото темпо како пред епидемијата. Но, стравувањата од нов бран ги натераа властите во Пекинг да преземат акција, така што почна масовна операција за тестирање, а затворени се 27 населби.

Напорите да се спречи втор бран на вирусот се интензивираа бидејќи како ново жариште на инфекцијата се посочува големопродажниот пазар Ксинфади во областа Фенгтаи.

Пазарот е 20 пати поголем од оној во Вухан, каде првично се појави Ковид-19 во декември, и таму се препродаваат илјадници тони храна.

InterServer Web Hosting and VPS