Зидан се проби на второто место меѓу тренерите на Реал според бројот на победи во првенството на Шпанија

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан на натпреварот од 28. коло во фудбалскиот шампионат на Шпанија против Еибар, прослави јубилеј 200. пат предводник на „кралскиот клуб”, како и искачување на второто место меѓу стратезите според бројот на остварени победи.

Французинот има 90 победи како предводник на Реал во првенството на Шпанија.

Повеќе триумфи од Зидан има само Мигел Муноз кој го водеше тимот до успех – 257 пати.

На третото место падна Лео Бенхакер со 89 победи.

InterServer Web Hosting and VPS