Реал излезе со првични информации по страшната повреда на Марко Асенсио

Реал Мадрид синоќа играше пријателски натпревар против Арсенал во рамките на турнејата во САД.

Избраниците на Зинедин Зидан по првото полувреме губеа со 2:0, но успеаја да се вратат во натпреварот, па на крајот да остварат победа по подоброто изведување на пенали.

Сенка на натпреварот фрли повредата на Асенсио кој мораше да го напушти теренот, а сите се надеваа дека тестовите ќе покажат дека повредата не е од потешка природа.

Од Реал Мадрид се огласија и ја објаснија ситуацијата.

„По завршените тестови утврдено е пукнатина на предниот лигамент како и менискусот на неговото лево колено. Тој ќе биде опериран во следните неколку дена“, стои во соопштението на Реал, што значи дека Асенсио го очекува подолга пауза од неколку месеци.

InterServer Web Hosting and VPS