Принцот Хари направи голем потег, прекинувајќи секаква врска со Кејт Мидлтон

Принцот Хари се дистанцираше уште подалеку од кралското семејство. Војводата од Сасекс прави се од себе за да се прилагоди на животот надвор од центарот на вниманието и неодамна комплетно ја извлече настрана една од неговите добротворни цели, која беше под организација на Кралската фондација, односно принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Овој потег е уште еден начин на кој Хари ги прекинува врските со неговиот стар живот, вклучувајќи ја и неговата врска со Кејт, војвотката од Кембриџ.

Хари и Меган Маркл се преселиле во ЛА уште во март. Како дел од нивниот договор за излез од кралскиот живот, двојката планира да живее во Северна Америка бидејќи тие се обидуваат да станат финансиски независни од кралските извори.

Тие исто така тие се откажаа од своите своите кралски титули, во кои спаѓа и нивниот главен бренд, Сасекс Ројал. Двајцата неодамна открија дека нивната нова добротворна фондација се вика Арчвел. Тие планираат да ја започнат фондацијата подоцна оваа година, со оглед на пандемијата на коронавирус.

Хари и Меган, војвотката од Сасекс, ќе го искористат Арчвел за да ги продолжат своите добротворни активности, вклучувајќи ја и работата на Хари со повредени воени ветерани, од кои произлегуваат и годишните игри „Инвиктус“.

Уште во 2014 година, Хари ги започна Игрите на Инвиктус во чест на оние кои се жртвуваа за нивните земји. Игрите се одржуваат на нова локација секоја година, иако настанот во 2020 година беше одложен поради пандемијата.

Тој ќе ги продолжи добротворните активности, но неговиот ангажман нема да ја представува палатата.

Кога сме веќе кај Игрите на Инвиктус, фондацијата неодамна се изјасни на Твитер дека ќе се соедини со една од другите добротворни цели на Хари, Фондот „Ендевор“.

Фондот „Ендевор“ порано беше дел од Кралската Фондацијата. Хари и Кејт работеа на проектот заедно.

https://www.instagram.com/p/B7WYInoFE-q/?utm_source=ig_web_copy_link

Кејт се придружи на Кралската фондација откако во 2011 година ги размени сладбените завети со Вилијам. Меган го направи истото откако се омажи за Хари, но Сасексите се разделија за да формираат своја организација минатата година.

Кејт не ја коментираше одлуката на Хари да го премести фондот „Ендевор“ од под чадорот на Кралската фондација. Но, дозволено му е да продолжи да работи со добротворни цели без да се врати во кралското семејство.

Принцот Вилијам, наводно, му рекол на принцот Хари да се отсели од Лос Анџелес

Додека чекаме да видиме како Кејт реагира на вестите, извори тврдат дека Хари тешко се прилагодува на животот во ЛА. Според Фокс вестите, Хари сметал дека транзицијата ќе биде лесна и не очекувала да се соочи со „толку многу пречки“.

„Преселбата во сосема друга земја никогаш не е лесно за никого, вклучително и Хари“, изјавил изворот. „И тој не очекуваше да се соочи со толку многу пречки“.

Изворот додаде дека Хари се обратил на Вилијам откако се преселил во ЛА. Вилијам очигледно му кажал на Хари дека треба да се пресели во кое било друго место освен ЛА и дека Лондон е најбезбедно место за него и неговото семејство.

Хари исто така комуницирал со неговата баба, кралицата Елизабета, која од време на време му заѕвонувала да го провери.

Принцот Хари и Меган, наводно, поднеле бројни поплаки до локалната полиција бидејќи луѓето постојано ги набљудувале со беспилотни летала околу нивниот дом. Војводата и војвотката од Сасекс престојуваат во вилата на Тајлер Пери сè додека не најдат своја куќа.

InterServer Web Hosting and VPS