Хоти: Јас ќе ги предводам преговорите со Србија

Новиот премиер на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека тој ќе го води дијалгот за нормализирање на односите со Србија, затоа што тоа е негово право и обврска согласно Уставот на Косово. Во интервју за косовската јавна телевизија РТК, Хоти се повика на одлука на Уставниот суд на Косово од 2019 година, според која премиерот, а не претседателот на државата, во случајот Хашим Тачи, е тој што ја претставува земјата во преговори на меѓународен план, јави МИА од Приштина.

InterServer Web Hosting and VPS