Се врати заборавениот Рено 4 (ВИДЕО)

Рено 4 дефинитивно заслужува да влезе во првите 100 најзначајни автомобили во историјата, и секој што седел зад воланот на овој „мал џин“ ќе се согласи.

Го сакаат и во Јапонија, каде што локален тјунер нуди можност да го модифицира автомобилот во стилот на „четворката“.

Го нуди DAMD Styling Effect, истата компанија позната по редизајнирање на новиот Suzuki Jimny во стилот на G-Class. И тука е базата на Сузуки, моделот Алто Лапин. Автомобилот Кеи чини 8000 евра, а потоа сепак треба да смета на цената на предните и задните крајни модификации, што чинат 2.950 евра.

Вреди да се каже дека под хаубата нема ништо блиску до моторот на оригиналот, атмосферскиот четирицилиндер.

Инаку, одговорот на Рено на Citroen 2CV беше произведен од 1961 до 1994 година, и продаде повеќе од осум милиони единици. Благодарение на својата практичност и ниската цена, четворките беа популарни и во нашата земја. Тоа е еден од моделите произведувани и во поранешна Југославија.

InterServer Web Hosting and VPS