Црна Гора им забрани на Србите влез во земјата, за Вучиќ тоа е политичка одлука

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ја нарече одлуката на црногорските власти да им забрани на српските граѓани да влезат во пост-корона период во земјата, „политичка“, велејќи дека е „јасно уште од првиот момент”.

Во изјавата пред новинарите во Смедеревска Паланка, каде присуствуваше на свеченоста за изградба на фабрика за електрични делови, Вучиќ истакна дека верува оти Подгорица ќе ја промени својата одлука „не затоа што црногорските власти ја сакаат Србија, туку им е од интерес“, алудирајќи на претстојниот почеток на летната сезона, кога многу српски државјани ги поминуваат летото на црногорскиот брег.

Во исто време, тој рече дека Србија „нема да влезе во таа кал“, ниту ќе им забрани на црногорските граѓани со контрамерка.

Црногорската влада порано оваа недела соопшти дека, како „ корона фри“, ќе ги отвори границите со државите што ги исполнуваат критериумите на Институтот за јавно здравје во првите денови од јуни, вклучувајќи ги и Хрватска, Словенија, Австрија и Германија, Полска, Чешка, Унгарија, Албанија, Грција, но не и Србија.

Подоцна, Националната дирекција за цивилно воздухопловство во Белград одлучи да ги забрани слетувањата на авионите на Црна Гора ерлајнс на аеродромот во Белград, како реципрочна мерка бидејќи Ер Србија не може да слета во Подгорица и Тиват.

Коментирајќи ја одлуката, Вучиќ ја нарече „логична“.

Премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, по повод забраната за слетување на Црна Гора ерлајнс, рече дека „тоа е одлука на Србија“.

„Ние ја почитуваме. Ќе видиме што стои зад тоа, колку време ќе трае “, белградските медиуми ја цитираа оценката на Марковиќ денес во разговор со членовите на црногорскиот парламент.

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во текот на денот изјави дека Србија не е заинтересирана за хегемонија над Црна Гора и дека не е дел од официјалното размислување на Белград, велејќи дека Црна Гора си дава премногу „историско значење“.

Коментирајќи ја одлуката на Подгорица за отворање граници за одредени земји, но не и за Србија, Дачиќ за ТВ Прва рече дека годинава ќе има помалку туристи од Србија во Црна Гора и рече дека одлуката за забрана на црногорската авиокомпанија за слетување не е „прашање за надворешна политика“. и „нема никаква врска со политичката одлука“.

„Ако нашата авиокомпанија не може да слета таму, секако треба да се воведат реципрочни мерки“, рече Дачиќ, додавајќи дека ќе бидат воспоставени реципрочни мерки од Србија да им забрани на црногорските граѓани да влезат. Тој рече дека би сакал оваа ситуација со црногорската граница да остане за „малку да се опаметат“.

InterServer Web Hosting and VPS