Најефективна маска против темната кожа под очите

Она што секоја жена го посакува е чиста и мазна кожа. Недостатокот на сон, лошата исхрана па дури и употреба на неквалитетна козметика влијае на изгледот на најнегативен начин. Под очите може да ви се формираат едеми и црни кругови кои се познати под името „панда ефект“.

Во изборот на природни средства за борба против подочњаците треба да се земе во предвид типот на кожата бидејќи кожата под очите е многу потенка и понежна за разлика од станатите деови на телото. Кога крвта стагнира во капиларите тие формираат естетска цијаноза. Колагенот во влакната на оваа кожа е многу тенка и таа ја губи еластичноста и полека пропаѓа поради што и настануваат отоците под очите во вид на кеси.

Причините за појава на темните кругови под очите се многубројни како на пример неправиле начин на живот, болест или сртес. Некои дами пак се борат против овие проблеми поради генетски предиспозиции. Во секој случај нема да сте во можност целосно да ги отсраните овие дамки но затоа може да ги намалите и да не се толку воочливи.

За да ја повратите атрактивната нијанса и истовремено да ги отстраните дамките користете ги овие предлози:

Маски

Посебни марамици

Најголем и најбрз ефект прават природните маски за кожа. За нивна подготовка се користата најчесто вообичаени и ефтини производи и средства, но треба да бидете свесни дека резуктатите нема да се моментални ,

Маска за подочњаци од краставица

Најпозната и најбарана маска за под очи е маската од краставици. Ова овошје одлично ја храни нежната кожа, освежува и тонира, а има и осветлувачко дејство така да лицето ќе ви изгледа посјајно. Најлесен начин да ја направите оваа маска е краставицата ја изрендате и добиената каша да ја ставите на газа и да ја ставите на нашето измиено лице. Смесата треба да ја нанесете на долниот дел од очите но можете и на затворени очи. После 20 минути измијте ја смесата од вашето лице со ладна вода, а потоа лицето намачкајте го со тоник и нанесете некоја крема со хранливи состојки за вашата кожа.

За они кои имаат сува кожа како и оние постари од 35 години се препорачува во маската да додадат неколку капики А или Е масло, а исто така во смесата за маските може да додадете брашно или свежо јајце.

InterServer Web Hosting and VPS