Ковид-19: Јапонија воведе вонредна состојба во цела земја

epa08255624 A worker (L) of Kuo-Kuang Motor Transport checks passengers' temperature at a bus terminal in Taipei, Taiwan, 28 February 2020. Startiing 28 February, all passengers must have their temperature checked when they board long-distance bus as prevention against the spread of the novel coronavirus, which causes Covid-19. On 28 February, Taiwan's Minisntry of Health and Welfare reported that a man who has visited Japan and a woman who has not gone abroad were infected with Covid-19, pushing the total number of Taiwan's confirmed cases to 34. EPA-EFE/DAVID CHANG

Јапонија прогласи вонредна состојба во целата земја поради влошената состојба предизвикана од епидемијата на коронавирусот.

Како што објави синоќа Би-Би-Си, мерката, која ќе биде во сила до 6 мај, им овозможува на регионалните власти да побараат од луѓето да останат во домовите, но не предвидуваат казнени мерки.

Пред еден месец, премиерот Шинѕо Абе воведе вонредна состојба во седум префектури.

.Како што се зголемува бројот на заразени лица, се зголемуваат критиките во земјата за начинот на кој Абе одговори на кризата.

Една неодамнешна анкета на јавното мислење покажа дека 75 проценти од Јапонците веруваат дека Абе предоцна прогласил вонредна состојба во Токио, кој е најтешко погоден од епидемијата.

InterServer Web Hosting and VPS