Нови 15 заразени и четворица излекувани од Ковид-19 во Косово

Институтот за јавно здравје на Косово (ИШПК) објави дека во текот на вчерашниот ден во земјата се потврдени нови 15 случаи кои по извршените испитувања резултирале со позитивни наоди на Ковид-19, со што официјалната бројка на заразени со новиот вирус во земјата достигна 377, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според синоќешното соопштение на ИШПК во Лабораторијата за молекуларна микробилогија се тестирани примероците на 154 лица за кои постоело сомневање дека се можни носители на вирусот. Вкупната бројка на тестирани од 8 февруари, заклучно со вчерашниот ден, изнесува 3.410.

InterServer Web Hosting and VPS