Најздравата закуска во светот: Го забавува стареењето, го забрзува метаболизмот!

Ако сакате да изгубите на тежина или само водите грижа за вашата линија, ова може да биде совршена закуска.

Пуканките секогаш се наоѓаат на списокот на нездрави грицки, но најмногу затоа што се приготвуваат во микробранова печка или со многу путер и сол.

Тие не мора да бидат подготвени на тој начин, и генерално се доста здрави.

Пуканките се направени од пченкарни зрна и се закуска со скриени нутритивни придобивки.

Можете да јадете пуканки во солена и слатка варијанта.

Без оглед кој вид да го претпочитате пуканките се одлична закуска, особено кога гледате телевизија.

Ако сакате да јадете пуканки, тогаш дефинитивно треба да ги знаете здравствените придобивки од оваа храна.

Цели зрна:

Пуканките се направени од пченкарни зрна, а целите зрна тешко дека можат да бидат лоши за вашето здравје. Целите зрна се богати со растителни влакна како овошјето и зеленчукот, што ги прави многу подобра закуска од чипсови и хамбургери. Пуканките што ќе ги купите на улица може да бидат нездраво приготвени, затоа секогаш подгответе ги пуканките дома во тава со малку масло.

Антиоксиданти:

Истражувачите откриле дека пуканките содржат полифеноли (антиоксиданс). Овој антиоксиданс е многу посилен од витаминот Ц и Е. Полифенолот исфрла токсини од организмот и го подобрува имунолошкиот систем. Истражувачите откриле дека една порција пуканки има 300 мг полифеноли (13% од просечната потрошувачка потребна на ден за здраво тело). Овој антиоксиданс го намалува стареењето, го лечи запекот, ја подобрува функцијата на дебелото црево, го подобрува срцевиот ритам и го спречува ракот.

Нерастворливи влакна:

Постојат два вида влакна, имено растворливи и нерастворливи влакна. Растворливите влакна се раствораат во вода, а нерастворливите влакна не се раствораат во вода, туку се движат низ цревата и се апсорбираат. Нерастворливите влакна вршат притисок врз цревата и го лекуваат запекот. Пуканките се закуска со цели зрна богати со нерастворливи влакна. Ова значи дека пуканките лесно се варат и не ви таложат масти. Како овошјето и зеленчукот, пуканките се богати со нерастворливи влакна кои лекуваат запек. Нерастворливите влакна прават да се чувствувате сити долго време. Така што нема да чувствувате глад долго време.

Ова се неколку здравствени придобивки од пуканките. Ако навистина сакате тоа да биде хранлив оброк, тогаш претпочитате сами да ги направите пуканките во тенџере.

Исфрлете ги од исхраната пуканките што се прават во микробранова печка, бидејќи се со екстремно високи калории.

InterServer Web Hosting and VPS