УЕФА нема планови да ги намали домаќините за ЕП 2020

Раководството на Европската фудбалска централа (УЕФА) во моментов нема намера да го намали бројот на градови домаќини на веќе преместениот Европски фудбалски шампионат следната година.

Претходно, „Дејли мејл“ објави дека повеќето од објектите не се слободни за следната година, а во Италија и Шпанија најверојатно нема да бидат подготвени, бидејќи тие се најмногу погодени од пандемијата на коронавирус.

Портпаролот на УЕФА изјави дека календарот за 2021 година сè уште не е одобрен и дека централата е во разговори со градовите домаќини. Во моментов, 10 стадиони за летото 2021 година се вклучени во не-фудбалски настани.

Сите во Копенхаген, Даблин и Глазгов имаат настани во исто време кога првично требаше да се одржи првенството.

InterServer Web Hosting and VPS