Мицкоски и Заев во самоизолација, имале контакт со новинар позитивен на ковид-19

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, се во самоизолација затоа што имале контакт, односно телевизиско интервју со новинар заболен од коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Мицкоски бил тестиран и неговиот тест е негативан, а резултатите за Заев се очекуваат во текот на денот.

Новинарот е во стабилна здравствена состојба и е на лекување во болницата „8 Септември“.

Повеќе информации и за резултатите од тестот на Заев, Филипче најави дека ќе има на следната прес-конференција во текот на денов.

Интервјуата со лидерите се емитувани пред една недела. Прво, се емитуваше интервјуто со Заев на 2 април, а ден потоа, на 3 април, се емитуваше и интервјуто со Мицкоски.

InterServer Web Hosting and VPS