Кои кралеви на чевлите се простија од Серџо Роси?

Италија- Светот на луксузните чевли со потпис made in Italy нема да биде ист по веста за смртта на големиот дизајнер Серџо Роси кој почина на 84 години од компликации од коронавирусот во болница во Северна Италија.

Во текот на кариерата Роси соработувал со брендовите Версаче, Долче и Габана и со Азедин Алаја, a неговите чевли ги носеа од Ријана до Лора Дерн.

Во 1999 година, групацијата „Гучи“  (сега Керинг) купи 70 отсто од марката „Серџо Роси“ за 96 милиони американски долари, а во потоа во 2005 година ги откупи и останатите 30 отсто.

Маноло Бланик

„Серџо беше еден од главните сили во италијанското производство и дизајн. Го запознав пред години и тој беше толку шармантен – тој даде многу придонес, тој беше голем талент и многу важен. Тој имаше неверојатен талент за она што е актуелно, тој создаде прекрасни работи. Неговата смрт е огромна загуба за индустријата за чевли “.

Џузепе Заноти

Во малиот град Сан Мауро Пасколи, ние сме само 10.000 жители и сите се познаваме. Кога бев тинејџер, имаше само креатори на модели, но Серџо веќе беше дизајнер и претприемач, вистинска легенда за нас. 70-тите години беа години на пораст на компании како Казадеи и Полини, кои веќе работеа во Италија и во странство, особено во САД. Серџо припаѓаше на генерацијата пред мојата и тој секогаш беше легенда и пример за многумина од нас. Тој направи многу за нашата област за чевли – го започна Церкал, училиште што обучува млади студенти да станат професионалци во светот на обувките и дека сум горд што сум дел од заедно со други реномирани компании за чевли. Го почитувам и се восхитувам на Серџо, затоа што тој беше пионер на индустријата за чевли. Тој беше првиот што соработуваше со младите дизајнери во доцните 70-ти и раните 80-ти. Вистинска загуба за нас и за нашата индустрија.

Никола Кирквуд

„Се растажив што се разбудив со веста за смртта на легендарниот италијански дизајнер на чевли. Тој беше вистински мајстор на неговиот занает. Моето срдечно сочувство до неговото семејство “.

Тамара Мелон (Џими Чу)

„ Имам огромна почит кон него како дизајнер и бизнисмен. Неговата приказна е онаа што ми дава толку многу лична инспирација – основајќи еден од првите брендови за чевли што ги продадов на луксузна група во 1999 година. Тој го измисли ѓонот opanca sole,  кој е еден од моите омилени, и тој ни го даде неговиот син Џанвито Роси , чии чевли ги сакам. Модата и светот на чевлите нема да бидат исти.

Франсоа-Анри Пино, претседател и извршен директор на „Керинг“

„ Роси беше повеќе од одличен дизајнер на чевли и успешен претприемач: тој одигра клучна улога во секторот за луксузни чевли во текот на неговата кариера. Неговите чевли беа олицетворение на елеганција и удобност, дизајнирани да одговараат совршено на женските очекувања. Тој остави неизбришлив белег во секторот за луксузни чевли. Сакам да изразам сочувство до целото семејство во овој тажен момент “.

InterServer Web Hosting and VPS