Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19

Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер.

– Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за потпретседателот и за втората дама Карен Пенс, рече Милер.

Пенс ги координира напорите на Белата куќа за борба против коронавирусот. Тој се согласи да го направиа тестот откако вирусот беше потврден кај еден од соработниците на администрацијата во Пенс, кој според Белата куќа, одреден период веќе не комуницирал директно со Пенс.

Претходно, претседателот на САД Доналд Трамп се тестираше за Ковид-19, со исто така негативен тест.

InterServer Web Hosting and VPS