Ново жариште на коронавирусот во Европа: Во Германија заразени повеќе од 15.000 луѓе

Во Германија за 24 часа потврдени се повеќе од 2.500 нови случаи на заразени со Ковид-19, со што вкупниот број надмина 15.000 луѓе, објавија синоќа германските медиуми.

Центар на епидемијата во Германија и понатаму е покраината Северна Рајна-Вестфалија со 4.971 инфицирани лица, а потоа следат Баден Виремберг и Баварија.

Во Германија од новиот коронавирус починаа 44 луѓе, а двајца германски државјани починаа во Египет.

Германската канцеларка и премиерите на германските покраини в недела ќе ја разгледуваат можноста за воведување на полициски час.

InterServer Web Hosting and VPS