Германците градат нова болница за болните од Ковид-19 во Берлин

epa08255121 Troops set up makeshift partitions and beds at the Armed Forces Hospital in Daegu, South Korea, 28 February 2020. The extra beds are being prepared to cope with the spike in patients testing positive for the novel coronavirus in the city. EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Властите на Берлин се согласија да изградат нова болница за 1.000 пациенти заразени со коронавирусот, со помош на германската војска и други партнери, објави весникот „Тагешпигел”, повикувајќи се на министерот за здравство.

Во Германија има повеќе од 8.000 заразeни, од кои најмалку 300 се во Берлин.

Весникот „Тагешпигел” исто така објави дека берлинските метро линии ќе бидат редуцирани, така што возовите ќе сообраќаат на секои 10 минути.

InterServer Web Hosting and VPS