Макрон се противи на одлуката: Осум земји од ЕУ ги затворија границите

Францускиот претседател Емануел Макрон го осуди еднострано затворање на границите, што го направија осум земји на Европската унија во обид да го спречат ширењето на коронавирусот.

Макрон разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел, со претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел и со претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. За време на разговорите, тој ги осуди „еднострани гранични мерки преземени од страна на некои земји-членки на ЕУ“, соопштуваат од Елисејската палата.

Разговорите со Меркел се случиле откако Германија одлучила привремено да воведе контроли на границите со Австрија, Швајцарија, Франција, Луксембург и Данска во обид да спречи ширење на коронавирусот.

Фон дер Лајен се согласи дека затворањето на границата не е „најдобриот начин“ за да се спречи ширењето на вирусот и истакна дека треба да се координираат сите мерки поврзани со границата за да се спречат понатамошно влошување на кризата.

Кабинетот на францускиот претседател соопшти дека мерките ќе бидат финализирани и објавени во наредните неколку часа во врска со надворешните граници на Европската унија за борба против коронавирусите.

Чарлс Мишел свика вонреден состанок на официјалните претставници на ЕУ за видео конференции во 17 часот во вторникот, како што направи минатата недела.

Преминувајќи го бројот од 2.000 смртни случаи, Европа стана новиот епицентар на пандемијата на коронавирус.

Унгарија, Чешката Република, Кипар, Данска, Литванија, Латвија, Полска и Словачка ги затворија своите граници за сите странски државјани. На нив делумно им се приклучи и Германија.

InterServer Web Hosting and VPS