Ѓуриќ: Платформата на Курти е против дијалогот

Јасна е пораката од Вашингтон дека дијалогот Белград-Приштина треба да биде дијалог за компромис и дијалог во кој обете страни нешто ќе добијат, нешто ќе изгубат и дека тој не треба да има црвени линии, какви што Албин Курти се обидува да наметне во програмата на владата во Приштина, рече денеска директорот на Кабинетот за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ.

Тој за ТВ Пинк изјави дека има нова ситуација во врска со дијалогот Белград – Приштина што не е видена во претходните години, а тоа е јасна порака од Вашингтон.

Ѓуриќ рече дека таканаречената владина програма во Приштина не е програма за дијалог, туку програма против дијалог.

Посочи дека со таа програма однапред вели дека нема да разговара за статусот, бидејќи за нив тоа е завршена работа и дека нема да разговараат дури и за некоја автономија за Србите, што, сепак, истакна Ѓуриќ, го поставува прашањето за што тие сакаат да зборуваат.

„Ова е платформа за разговори и дијалог, а на тоа укажа и претседателот Вучиќ пред два дена, како и вчера, кога го привлече вниманието на домашната јавност на еден интересен аспект на надворешнополитичката политика на оваа тема, а тоа е дека Курти се обидува да се скрие зад ставовите на некои европски влијателни држави кои имаат различна политика во однос на дијалогот од САД“, вели Ѓуриќ.

InterServer Web Hosting and VPS