Папата ја прифати оставката од францускиот кардинал

Папата Франциск ја прифати оставката на францускиот кардинал Филип Барбарин, кој беше фатен во случајот за сексуално злоставување, соопшти надбискупот Рејмс.

Францускиот апелационен суд одобри во јануари пресуда против Барбарин според која тој е прогласен за виновен, пренесе Ројтерс.

InterServer Web Hosting and VPS