Руските власти забранија извоз на маски и медицински производи

epa08178130 An official of Russian Quarantine Service of Rospotrebnadzor (Federal Service for the Oversight of Consumer Protection and Welfare) uses thermal imaging devices to remotely measure temperature of passengers at the Sheremetyevo airport in Moscow, Russia, 30 January 2020. The outbreak of coronavirus has so far claimed 170 lives and infected more than 8,000 others, according to media reports. Russian health and immigration officials have taken action to screen those arriving at the country from China over the virus fears. EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Поради ширењето на новиот коронавирус, руската Влада изрече привремена мерка забрана за извоз на некои медицински производи и опрема, вклучително и заштитни маски и антивирусни лекови, која ќе биде во сила до 1 јуни.

Забраната ја потпиша рускиот премиер Миахил Мишустин.

– Се изрекува привремена мерка за забрана за извоз од Руската Федерација на производи од приложениот список, со исклучок кога се во состав на хуманитарна помош, заснована врз одлука на Владата, како и увоз на делови и материјали кои се дел од овие производи од страна на поединци, се вели во одлуката.

Министерството за индустрија и трговија соопшти дека на списокот има заштитни очила, опрема за респираторна заштита, антивирусни лекови, раквици и одела.

– Напоменувам дека оваа уредба не се однесува на производи што би биле испратени како меѓународна хуманитарна помош (вклучително и на Кина), изјави министерот за индустрија и трговија Денис Мантуров.

Според претходните извештаи, во Русија дневно се произведуваат околу 1,5 милиони заштитни медицински маски.

InterServer Web Hosting and VPS