Почна судењето на експремиерот на Франција, Франсоа Фијон

Во Париз денеска почнува судењето на поранешниот француски премиер и кандидат за претседател Франсоа Фијон, кој се сомничи дека ги користел јавните фондови за богато да ги плаќа својата сопруга и децата за работа која наводно никогаш не ја ни работеле.

Како што се наведува, Фијон ѝ платил на сопругата стотици илјади евра за дејност, која таа наводно никогаш не ја извршила, додека била вработена како негова асистентка.

Судењето би требало да трае до 11 март, но би можело да биде брзо прекинато веќе в среда, поради барањето на одбраната на Фијон, а поради солидарност со адвокатите кои најавија протест поради пензиските реформи, пренесе АП.

Ако биде осуден, на Фијон му се заканува казна затвор од 10 години.

InterServer Web Hosting and VPS