Меси за конфликтот со Абидал: Не можев да дозволам спортскиот директор така да ме нападне

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси, уште еднаш се осврна на конфликтот со клупскиот спортски директор Ерик Абидал.

– Не знам што се случи со него и зошто го рече тоа. Но, одговорив на неговите зборови затоа што се чувствував нападнато. Премногу се зборува дека играчите отпуштаат и назначуваат тренери, носат играчи во клубот. Ова е особено насочено кон мене. Се мисли дека имам големо влијание и донесувам одлуки. Се чувствував непријатно за тоа што го кажа спортскиот директор, нагласи Меси.

Тој потенцира дека во центарот на таквата одлука како оставка на тренерот е Абидал и побара да преземе одговорност.

– Неговата изјава прво ги навреди сите фудбалери и затоа му реков да даде конкретни имиња и да каже на кого мисли. На лично ниво, исто така мезасегна. Веќе зборував за ова погоре. Не е точно дека јас одлучувам за назначување и отпуштање на тренерите, нагласи Аргентинецот.

Спортскиот директор на Барселона, Абидал по заминувањето на поранешниот тренер Валверде, изјави дека некои фудбалери не го давале максимумот и поради тоа влезе во конфликт со ѕвездата на каталонскиот клуб.

InterServer Web Hosting and VPS