Воз излета од шините кај Мелбурн, двајца загинати

epa00700513 Rescue workers at the scene of a train crash at the Ercildoun level crossing near Beaufort in western Victoria, Friday 28 April 2006. The Melbourne bound VLocity passenger train hit a truck at the level crossing. EPA/LACHLAN BENCE/HO AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT EDITORIAL USE ONLY

Две лица загинаа, а неколку се повредени кога патнички воз излета од шините кај Мелбурн, соопшти австралиската полиција.

Несреќата се случила синоќа, на околу 50 километри од Мелбурн.

Возот, во кој се наоѓале околу 160 патници, патувал од Сиднеј за Мелбурн.

Весникот „Ејџ”, повикувајќи се на Службата за итна помош, пишува дека пет лица се префрлени во болница, а неколку се полесно повредени.

InterServer Web Hosting and VPS