Нови писма-бомби најдени во државни канцеларии низ Холандија

Писмо-бомба експлодира денеска во банка во Амстердам, а друго било отстранета од канцеларијата во близина на Утрехт во најновата серија на слични напади неделава во Холандија.

Никој не е повреден за време на инцидентот во филијалата на ИНГ банката во Амстердам, соопшти портпаролката. Полицијата соопшти дека едно лице проголтало чад.

„Не експлодираше, се запали“, рече полицискиот портпарол Роб ван дер Вен.

Полицијата отстранила писмо-бомба од канцеларијата на американската ИТ компанија „Унисис“ во близина на Утрехт. Никој не е повреден.

Неколку писма со бомби веќе беа испратени на неколку локации во Холандија оваа недела.

Полицијата верува дека две писма бомба, кои експлодирале оваа недела во просторијата за класификација на поштенската компанија АБН Амро во Амстердам и поштата на јапонскиот производител на електроника Рикох, биле поврзани со писмата испратени на навидум случајни локации низ целата земја на почетокот на јануари.

Писма -бомби веќе се испратени во два хотели, бензинска пумпа, до агенција за недвижнини. Полицијата соопшти дека лицето кое ги испраќа опасните писма бара плаќање на неодреден износ во биткоин.

Експозитура на Амазон во Мадрид денеска беше евакуирана поради закана со бомба, соопшти полицијата. Нема индикации дека инцидентот бил поврзан со бомбашките напади во Холандија.

InterServer Web Hosting and VPS