Вооружени полицајци и војници упаднаа во парламентот во Ел Салвадор

epa08207544 President Nayib Bukele during his intervention in the Congress, in San Salvador, El Salvador, 09 February 2020. Bukele entered Parliament on Sunday, guarded by military and police, some of whom also entered the premises, to begin an extraordinary session on a controversial loan to finance a security plan against gangs, but the assembly could not be held for lack of quorum, with only 20 deputies of the 84 present. 'We are going to start this extraordinary plenary session as established in article 167 of the Constitution' said the president, who sat in the chair for president of Congress, Mario Ponce, who was not present at the call. EPA-EFE/Rodrigo Sura

Тешко вооружени полицајци и војници упаднаа во парламентот на Ел Салвадор, барајќи пратениците да одобрат заем од 109 милиони долари за подобрување на нивната опрема.

Тие се пробиле во зградата на парламентот додека претседателот Најиб Букеле, кој го предложи заемот, се подготвуваше да им се обрати на пратениците.

Претседателот претходно на пратениците им даде рок од седум дена да го подддржат неговиот план за давање заем.

Откако беше соопштено дека на седницата нема кворум, претседателот Букеле ги повика приврзаниците да се соберат пред парламентот, каде се појавија околу 50.000 провладини демонстранти, пренесе Би-Би-Си.

Опозициските пратеници упадот на вооружените полицајци и пратеници во парламентот го нарекоа „чин на застрашување без преседан“.

Би-Би-Си потсетува дека Ел Салвадор има една од најголемите стапки на убиства во светот, а дека за насилството главно се одговорни бандите кои делуваат ширум Централна Америка.

Претседателот Букеле (38) ја презеде должноста во јуни минатата година, кога вети дека ќе се спротивстави на насилството на бандите и корупцијата во оваа сиромашна земја.

Тој сака позајмицата да ја искористи за подобрување на опремата на полициските и воените сили, кои се борат против криминалот во земјата.

InterServer Web Hosting and VPS