Колку всушност е богата Кајли Џенер?!

Во 2019 година, списанието „Форбс“ ја прогласи Кајли Џенер за најмлад милијардер во светот, што сам ги заработил своите пари.

Критичарите велат дека Џенер е родена во богато семејство, но во едно интервју, таа изјавила дека нејзините родители престанале да ја поддржуваат на 15-годишна возраст.
„Да, јас ги направив моите пари сама“, посочува 22-годишната Џенер.

Нејзината сегашна состојба се проценува на 1 милијарда американски долари.

Џенер сака да ги разгалува своите најблиски, откако неодамна и купи својата мајка Ferrari 488, чија основна цена е 250.000 американски долари, а на нејзината ќерка Сторки – количка за бебиња Fendi за 12.500 долари.

Таа поседува седум автомобили Rolls-Royce, Lamborghini и други луксузни автомобили, колекција на чанти Hermes Birkin, дизајнерска облека, додатоци и многу повеќе.

Еве неколку факти од „Бизнис Инсајдер“ за да илустрираме колку е навистина богатата Кајли Џенер:

  1. Собра 1 милијарда американски долари за само 4 години

Џенер ја основа својата компанија Kylie Cosmetics во 2015 година и четири години подоцна е веќе милијардер. Тековниот рекорд за најмлади милијардер што сам заработил свои пари беше Марк Закерберг. Основачот на Facebook го стори тоа на 23-годишна возраст.

  1. Заклучно со март 2019 година, Џенер поседуваше 100% од Kylie Cosmetics, која е проценета на 900 милиони американски долари. Седум месеци подоцна, таа се согласи да продаде 51% од компанијата за околу 1,2 милијарди американски долари.
  2. Во ноември 2018 година, Џенер потпиша договор за дистрибуција на своите производи во Ulta. Тоа и помогна да направи продажба од 55 милиони американски долари за само 6 недели. Продажбата на Kylie Cosmetics годинава достигна 360 милиони долари.
  3. Џенер заработи 170 милиони долари во 2019 година, што ја прави второпласирана меѓу славните личности, според списанието „Форбс“. Само Тејлор Свифт беше пред неа.
  4. „Бизнис Инсајдер“ проценува дека, во просек, Џенер заработувала 19.406 долари на час
  5. За само два и пол часа, sвездата заработува просечна американска плата на годишно ниво – 48.328 долари
  6. Секој Инстаграм пост, што Џенер го прави за некој од своите огласувачи, заработува 1,2 – 1,3 милиони долари. Таа има 161 милиони следбеници.
  7. Џенер е толку богата, што за секој долар што просечно го заработува обичен Американец, таа може да си дозволи да потроши 10.227 долари
  8. Ако Џенер троши 1 милион долари секој месец, нејзиното богатство ќе се стопи за 83 години. Со просечен животен век од 78,7 години во Соединетите држави, тоа значи дека има доволно ресурси да не работи до крајот на животот.

Денес, Кајли Џенер има 22 години. Таа има пари за до најмалку 105 години.

InterServer Web Hosting and VPS