САД го предупредија Мадуро да не се меша во враќањето на Гуаидо

САД денеска го предупредија претседателот на Венецуела Николас Мадуро да не се меша во враќањето во земјата на лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо, или ќе има сериозни последици.

Предвидено е Гуаидо да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа во текот на денот, по што тој треба да се врати во Венецуела.

– Секоја потенцијална штета нанесена на Хуан Гуаидо при неговото враќање во Венецуела ќе има многу сериозни последици”, изјави официјален претставник на американската администрација.

– Затоа, во таа смисла, би требало многу внимателно да се однесуваат, рече американскиот претставник.

InterServer Web Hosting and VPS