Клоп: На овие момци би им дал да ми ги чуваат и децата

Со победата над Вест Хем во Лондон, Ливерпул ја зголеми предноста на лидерската позиција на 19 бодови, а менаџерот Јирген Клоп после натпреварот зборувшае за довербата која ја има во своите играчи.

Актуелниот шампион и вицешампион на Англија стигна до победата иако не беше најубедлив. Уште еднаш Ливерпул победи иако не одигра баш најдобро.

„Не беше ова одличен натпревар, игравме против тим на кој не му е сигурен опстанокот во лигата, тоа ни ја отежна работата, Многу важен елемент од играта е да се одговори на контрите, но за тоа противничкиот тим треба да има контри. Треба да освојувате топки и да користите простори, но задоволен сум и вака. Да е лесно да се победи на волку натпревари и останатите би го направиле тоа. Беше навистина тешко“.

„Не станува збор за мотивација, нас ни е тешко да ја одржиме концентрацијата. Мислам дека ние нив им ги дадовме најдобрите шанси. Меѓутоа јас верувам во моите играчи, на овие момци би им дал да ми ги чуваат децата. На секого му се случи да погреши, тоа нема врска со мотивацијата“, изјави Клоп.

InterServer Web Hosting and VPS