Кинеските власти ги повикаа своите државјани да избегнуваат патувања во странство

epa08169447 Chinese passengers wear face masks as they depart from Leonardo Da Vinci airport, at Fiumicino, Italy, 27 January 2020. The controls have been strengthened and the medical staffs at the Fiumicino and Malpensa airports have been increased. The decision was made on Sunday by the task force set up by the Italian Ministry of Health to address the situation related to the coronavirus 2019 nCoV that appeared in China. EPA-EFE/Telenews

Кинеските власти ги повикаа сите Кинези да избегнуваат да патуваат во странство во обид да го запрат новиот коронавирус, јави кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Со цел да се намали движењето на луѓето преку границата и со тоа да се спречи коронавирусот, граѓаните кои сакаат да заминат во странство треба „со причина да го изберат времето на патувањето со причина“, јави Ксинхуа, повикувајќи се на Националната управа за влез и излез.

– Ако нема посебна потреба, се препорачува да се одложи времето на патувањето, стои во препораката.

InterServer Web Hosting and VPS