Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

epa05796423 US philanthropist and founder of the Bill and Melinda Gates foundation, Bill Gates gives a press briefing after a meeting with Federica Mogherini (unseen), the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, in Brussels, Belgium, 16 February 2017. EPA/OLIVIER HOSLET

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и Африка, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на фондацијата.

– Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс денеска објави дека ќе додели 10 милиони американски долари помош и соодветна техничка поддршка за да им помогне на оние кои се борат со ширењето на вирусот во Кина и Африка. Ова ќе ги зајакне напорите за спречување на глобалното ширење на коронавирусот, се наведува во соопштението.

Средствата ќе бидат поделени подеднакво помеѓу Кина и центрите за контрола и спречување на болести во Африка.

Најмалку 80 лица починаа од коронавирусот, а само во Кина се заразени 2.744 лица.

Вирусот од Кина продолжи да се шири во светот, каде што се регистрирани 50 заразени случаи, од кои петмина во САД.

Засега нема смртни случаи надвор од Кина, додека заразенисе регистрирани во Хонг Конг, Макао, Тајван, Тајланд, Јапонија, Јужна Кореја, САД, Канада, Виетнам, Сингапур, Непал, Австралија, Малезија и Франција.

Околу 60 милиони луѓе се во делумен или целосен карантин, бидејќи кинеските власти забранија влез и излез од градот Вухан, каде што се појави вирусот.

InterServer Web Hosting and VPS