Лионел Меси и Кристијано Роналдо продолжуваат да поставуваат нови рекорди

Португалскиот напаѓач, Кристијано Роналдо со два гола против Парма, е единствениот играч во историјата на фудбалот кој постигнал најмалку по 15 голови во една сезона, во последните 14 години, во 5 елитни првенства во Европа. Цели 14 сезони Роналдо последователно постигнува голови, вкупно 413.

Во меѓувреме, Лионел Меси со погодокот против Гранада, кој беше прв во 2020 година, стана првиот играч кој постигнал голови во првенствата на Шпанија 16 години по ред. Пред него е Роналдо кој постигнал голови 18 години по ред и Бријанд – кој бил стрелец 17 години по ред.

InterServer Web Hosting and VPS