Барселона не отпуштила тренер уште од 2003 година

Ернесто Валверде се наоѓа пред отказ во Барселона, откако тимот не успеа да стигне до финалето на шпанскиот Суперкуп.

-текстот продолжува по рекламата-

„Каталонците“ претрпеа шокантен пораз на натпреварот против Атлетико Мадрид и покрај тоа што имаа водство од 2:1 на десет минути пред крајот. По натпреварот, на удар на критиките се најде Валверде, кој на тој начин претрпе уште еден „шамар“ на клупата на Барса по Рома и Ливерпул.

Шпанските медиуми широко шпекулираат дека Валверде ќе биде отпуштен во наредните денови, а состанок на клупскиот менаџмент закажан за понеделник. Но, не треба да изненадува што Валверде добива поддршка и останува до крајот на сезоната кога истекува неговиот договор.

На тој начин, клубот би ја избегнал опцијата да му плати отштета во случај на откажување, но дополнително би ги изнервирал навивачите кои бараат од клубот да му се заблагодари на Валверде за неговата соработка.

Интересно е што Барселона не се откажа од својот тренер од 2003 година. Тогаш холандскиот стручњак Луис ван Гал беше отпуштен од работа. Тоа се случи на 26 јануари 2003 година, кога Барселона се најде во голема криза и се најде на 12. место во Ла Лига.

17 години подоцна, клубот смени пет тренери, но ниту еден од нив не доби отказ, односно сите го напуштија клубот откако им истече договорот. Но, се чини дека Валверде може да ја прекине оваа традиција и по Ван Гал да биде првиот тренер што ќе биде отпуштен на „Камп Ноу“.

По заминувањето на Ван Гал, тимот беше привремено предводен од Антонио де ла Круз, потоа Радомир Антиќ кој беше таму до крајот на сезоната, а потоа Френк Рајкард пристигна во клубот, по што Барселона се врати во самиот врв на европскиот фудбал.

InterServer Web Hosting and VPS