Курти кон Тачи: Во завршна фаза сме за договор за идната Влада

Лидерот на Самоопределување Албин Курти го извести косовскиот претседател Хашим Тачи дека е во завршна фаза на постигнување договор со Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) и дека ќе го извести официјално за идната влада во блиска иднина, на официјален начин, „штом се подготвени“.

Курти го наведе ова како одговор на писмото на Тачи од 10 јануари, во кое побара лидерот на движењето Самоопределување, како претседател на победничката партија на изборите на 6 октомври, да го именува кандидатот за нова влада „за да избегне одложување“ во нејзино формирање. Тачи во писмото побарал информација дали ќе го предаде името на мандатарот или ќе одбие да го стори тоа, додавајќи дека како претседател бил должен да преземе „акции без понатамошно одложување, следејќи ги сите уставни чекори“, за да може граѓаните што поскоро да добијат Влада.

Во врска со ова, Курти во одговор му споделил на Претседателот на Косово дека таквата порака содржи заканувачко предупредување и го попречува процесот на градење на институциите. Тој посочува дека улогата на претседателот во процесот на легитимирање на уставните институции треба да биде само онаа предвидена со уставниот систем, а не субјективно и политички позиционирана.

Курти изјави дека Уставот не дозволува претседателска дискреција, ниту пак игра активна улога во процесот на назначување парламентарно мнозинство или обезбедување парламентарно мнозинство за избор на Влада.

Тој додаде и дека претседателот нема надлежност да се обрати до кој било член на парламентот, претседател на партија или претседател на парламентарната група, прашувајќи дали ќе го прифати мандатот на премиерот.

Претседателот, како што е наведено во писмото, може да постапи само кога ќе му се обезбеди името на кандидатот на политички субјект со релативно мнозинство, а секое спротивно дејство може да го наруши уставниот поредок.

„Не е во мандатот на претседателот да ги избере селективно ставовите на пресудите на Уставниот суд со цел да ја предупредат политичката партија кој пат да го изберат“, додаде Курти во писмото до Тачи.

Курти, кандидатот за премиер на движењето, се состана со Тачи на 6 јануари за назначување нова влада, но не го извести претседателот за името, изјавувајќи дека тој ќе го стори тоа во наредните денови.

Тачи му даде рок од 48 часови тој ден како политичко барање за утврдување на мандатот. Во меѓувреме, Курти ги обнови разговорите за заедничка влада со Демократскиот сојуз на Косово, но минатонеделните разговори сè уште не функционираат.

Пратеникот на косовскиот демократски сојуз, Авдулах Хоти, изјави денеска дека партијата на последната средба ја направила својата кандидатура за заедничка влада и дека сега сè е во рацете на Самоопределување.

InterServer Web Hosting and VPS