Косово: Богатството на Харадинај, министрите и пратениците над милијарда евра

epa06194903 Leader of the Alliance for Future of Kosovo (AAK), Ramush Haradinaj, gestures after he was elected the new Prime Minister of the Republic of Kosovo in Pristina, Kosovo, 09 September 2017. The 49-year-old Haradinaj served as prime minister for three months from December 2004 to March 2005. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Целокупниот имот на министрите во владата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и 120 пратеници во Парламентот одамна ја премина цифрата од милијарда евра, објави „Политика“ цитирајќи го приштински „Зери“.

Најбогат косовски Албанец е Беџет Пацоли, министер за надворешни работи кој, според медиумите во Приштина, има годишни приходи од 300 милиони евра, додека вредноста на вкупниот негов имот епроценет на на четири милијарди евра, наведува „Политика”.

Втор на листата е Рамиз Кељменди, пратеник на Демократската лига на Косово, кој, според официјалните податоци, има 120 милиони евра во акции во компанијата „Елкос” и во недвижен имот.

Претседателот на привремените институции во Приштина, Хашим Тачи, според извештаите од косовската Агенција за борба против корупцијата, има имот во вреден 750.000 евра.

Според истите податоци, Рамуш Харадинај, има куќа од 300.000 евра,која како што тврди е изграден со финансиска поддрш на „воени соборци”, семеен дом, кулата „Глоѓан” од 270.000 евра и 200 хектари приватно земјиште вредно 75.000 евра.

На долгата листа е куќа од 500 квадратни метри од 202.000 евра, купена на кредит, како и стан од 213 квадратни метри, во вредност од 70.000 евра, објави „Политика” пренесувајќи го приштинскиот весник „Зери”.

InterServer Web Hosting and VPS