Трамп: Елиминиран е и наследникот на Багдади

epa07612467 US President Donald J. Trump speaks to the media as he departs the White House for Colorado in Washington, DC, USA, 30 May 2019. Trump spoke about Special Counsel Robert Mueller's statement at the Justice Department on 29 May. He also spoke about trade with China, growing tensions with Iran, and the situation in Venezuela. EPA/JIM LO SCALZO

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е елиминиран и наследникот на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади, кој викендот беше убиен во операција на американските војници во Сирија.

„Само што добив потврда дека американските сили исто така го елиминираа заменикот број еден на Багдади. Тој многу веројатно го презеде водството. Меѓутоа, и тој е мртов“, објави Трамп на Твитер.

Тој не го наведе идентитетот на лицето ниту околностите на неговата смрт. Засега не е јасно дали Трамп мислеше на смртта на портпаролот на ИД. Курдските сили претходно соопштија дека при напад во северниот дел на Сирија убиен е Абу Хасан ал Мухаџир, десната рака на Ал Багдади и портпарол на ИД.

Трамп во неделата објави дека Ал Багдади е убиен во операција на американските сили во сириската провинција Идлиб.

InterServer Web Hosting and VPS