Утре Боки 13 ќе дава исказ пред Русковска

Првоосомничениот во случајот „Рекет”, Бојан Јовановски – Боки 13 утре од затворот во Шутка ќе биде спроведен во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција каде ќе треба да даде исказ, соопштуваат од Обвинителството.

Увидот во доказите заврши и утре за првпат Јовановски треба да даде исказ во Обвинителството. Засега нема информација кога ќе даде исказ поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, која е третоосомничена во случајот „Рекет“.

Денеска завршува рокот за увид во доказниот материијал за овој случај.

Случајот „Рекет“ во води обвинителката Вилма Русковска.

Јовановски, второосомничениот Зоран Милевски – Кичеец и Јанева се осомнилчени за изнудување 1,5 милиони евра од бизнисменот Орце Камчев, кој го гонеше СЈО, со ветување дека ќе му ја прекинат истрагата за „Империја“.

InterServer Web Hosting and VPS