Home » 97- годишна судијка не сака да се пензионира, се жали на пресудата за да продолжи да работи

97- годишна судијка не сака да се пензионира, се жали на пресудата за да продолжи да работи

by Журнал.мк

Њуман се обиде да ја оспори нејзината суспензија од судот, кој се фокусира на патенти, трговски марки и други прашања, со тужба во која се вели дека законот од 1980 година наречен Закон за судско однесување и попреченост, кој го утврдува процесот за смена на судии, е неуставен.

Окружниот судија Кристофер Купер вчера пресуди против тврдењата на Њуман дека законот ги прекршил нејзините уставни права.

Во февруари, Купер ги отфрли другите уставни тврдења на Њуман, а нејзиниот адвокат Грег Долин, изјави за Ројтерс дека судијката ќе поднесе жалба на одлуката.

Судијката Кимберли Мур, главен судија за Федералниот круг, во наредбите објавени минатата година рече дека Њуман покажува знаци на сериозно когнитивно и физичко оштетување и ја обвини дека одбива да соработува со истрагите за нејзиното ментално здравје.

Њуман е најстариот американски федерален судија која немал статус на хонорарен соработник.

Таа беше назначена од претседателот Роналд Реган во 1984 година.

Њуман е почитувана личност во законот за патенти и истакнат дисидент во судот, често одлучувајќи за случаи во кои се вклучени големи компании.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More