14.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

9 починати и 51 нов случај на Ковид-19 во земјава

Најчитани вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 755 тестирања, а регистрирани се 51 нов случаj на ковид-19 во:
Скопје – 25, Прилеп – 9, Кавадарци – 7, Струмица и Струга – по 2, Куманово, Штип, Велес, Кочани, Кичево и Делчево – по 1.

Регистрирани се 308 оздравени пациенти од:
Скопје – 135, Охрид – 36, Кавадарци – 18, Струга – 15, Велес – 14, Прилеп – 12, Битола – 10, Крива Паланка – 7, Тетово и Неготино – по 6, Штип – 5, Струмица, Кочани, Дебар и Крушево – по 4, Куманово, Кичево и Гостивар – по 3, Свети Николе, Гевгелија, Берово, Пробиштип, Валандово и Македонски Брод – по 2, Радовиш, Виница, Кратово, Богданци, Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се 3 пациенти од Прилеп, по 2 пациенти од Скопје и Тетово, и по 1 починат е пријавен од Куманово и Охрид. Пациентите се на возраст од 54 – 87 г. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 755 тест преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-49, Авицена-0, Биотек-82, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Систина-198, лабораторија Лаор–0, МАНУ-56, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 179, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 487.716 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.101, бројката на оздравени пациенти е 87.960, на починати е 2.998, а бројот на активни случаи изнесува 6.143.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 42418, активни 2785
Куманово 5364, активни 233
Тетово 5271, активни 217
Прилеп 4842, активни 306
Гостивар 3703, активни 118
Штип 3566, активни 75
Битола 3317, активни 124
Велес 3289, активни 231
Охрид 3040, активни 360
Кавадарци 2953, активни 419
Струмица 2626, активни 153
Струга 2321, активни 159
Кочани 1772, активни 48
Кичево 1749, активни 69
Свети Николе 1099, активни 25
Гевгелија 1074, активни 101
Неготино 1041, активни 82
Дебар 777, активни 41
Ресен 777, активни 67
Крива Паланка 757, активни 34
Радовиш 739, активни 46
Делчево 699, активни 212
Берово 624, активни 35
Пробиштип 521, активни 18
Виница 504, активни 22
Валандово 338, активни 12
Демир Хисар 255, активни 10
Кратово 251, активни 24
Македонски Брод 250, активни 9
Крушево 234, активни 39
Богданци 233, активни 10
Демир Капија 227, активни 39
Македонска Каменица 192, активни 4
Пехчево 183, активни 3
Дојран 95, активни 13

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com