2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

81 лице хоспитализирани во ковид-центрите во Скопје, се лекуваaт вкупно 613 пациенти

Најчитани вести

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 81 нов пациент поради компликации од коронавирусот. Вкупно 613 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, информираат од Министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 46 приеми.

Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало 7 примени пациенти и 14 биле примени на Инфективната клиника во тек на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 4 нови пациенти и 5 деца се хоспитализирани на Клиниката за Детски болести во Скопје.

Во изминатите 24 часа дома биле пуштени 55 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид-центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваат 295 пациенти, велат од МЗ.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 114 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 138 пациенти, додека на Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 38 лица. На Клиниката за детски болести има 20 пациенти позитивни на Ковид-19 вирусот и 7 на ГАК .

Според ресорното министерство голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Од таму додаваат дека бројот на приеми во изминативе денови е зголемен, но и дека на сите инфективни одделенија има довод на кислород и болниците можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com